قوانین طراحی سایت
قوانین طراحی سایت

3 قانون اصلی طراحی سایت

اشتراک گذاری

قوانین طراحی سایت به تمام عناصری گفته می شود که تجربه کاربری را ایجاد می کنند (UX) و رابط کاربری (UI) زیبا , موثر و آسان  ایجاد میکند . اجرای صحیح این اصول و قوانین ، مخاطبان ساده را به مشتریان وفادار تبدیل می کند. گنجاندن اصول قوانین طراحی سایت در پروژه های خود ، قابلیت استفاده از وب سایت شما را افزایش می دهد و به شما کمک می کند تا بهترین تجربه  را هم برای کاربران و هم برای کسب و کارتان ایجاد کنید. در این مقاله کارینو بیزینس , راجب قوانین طراحی سایت و اصول آن به بحث خواهیم پرداخت .

 

هدف از طراحی وب سایت

اولین و مهمترین عنصر در  قوانین طراحی  سایت ، داشتن یک هدف واضح و ساده است که به کاربر کمک می کند تا محتوای شما را درک کند و تعامل بهتری ایجاد کند . قرار نیست هدف منحصر به فرد یا پیچیده ای پشت قوانین طراحی سایت وجود داشته باشد . یک سایت می تواند برای فروش محصولات ، سرگرمی ، آموزش ، انتشار اخبار یا … طراحی شود.

هدف از  طراحی سایت موردی نیست که شما در حین پیش برد پروژه تعیین کنید. هدف عنصری است که برنامه و استراتژی خاصی را ایجاد می کند . هنگامی که قصد شما مشخص است ، باید ویژگی ها و ظاهر سایت را کمتر تغییر دهید ، که به طور خودکار در زمان و هزینه شما صرفه جویی می کند.

بخشی از هدف طراحی سایت شما ، شناخت مخاطبان هدفی است که برای آن طراحی می کنید .

مخاطب شما کیست؟

آنها به چه اطلاعاتی نیاز دارند؟

سایت شما چگونه نیازهای آنها را برآورده خواهد کرد؟

اینها سوالاتی هستند که باید از خود بپرسید و پاسخ روشنی برای مخاطب دریافت کنید.

 

طراحی بر اساس نیاز مخاطب

یکی از قوانین طراحی سایت ، طراحی بر اساس نیاز مخاطب است . اگر از  ‌سایت‌های معتبری که در جایگاه‌های مختلف فعالیت می‌کنند بازدید کنید ، متوجه «احساس» متفاوتی خواهید شد که هر وب سایت دارد . این احساس به دلیل طراحی وبسایت بر اساس مخاطب هدف است که یکی از قوانین طراحی  سایت حرفه ای است . کاربران نیز این ویژگی ها را به خوبی درک می کنند و رابطه صمیمی و شخصی تری با کسب و کار شما برقرار می کنند.

تصاویر سازگار با بازار هدف ، لحن نوشته‌ها ، موضوعات مورد علاقه مخاطبان ، نحوه فراخوانی مخاطبان به اقدام و شیوه تعامل ازجمله موارد مهم قوانین طراحی سایت  هستند.

 

قوانین طراحی سایت

 

3 مورد از قوانین طراحی سایت

  • طراحی یو آی
  • طراحی یوا یکس
  • طراحی جریان داده ها

طراحی یو آی (UI) :

به طور خلاصه ، رابط کاربری مربوط به طراحی ظاهر  سایت است . اما در واقع یک زمینه پیچیده است که شامل پیش‌بینی نیازهای کاربر و سپس پیاده‌سازی طراحی متناسب با نیاز کاربر است . اما این طراحی علاوه بر پاسخگویی به نیازهای کاربر، باید بر اساس اصول زیبایی شناسی باشد و همچنین به اندازه کافی واکنش گرا باشد تا کارایی و قابلیت های سایت به حداکثر برسد.

مهمترین کاربرد رابط کاربری این است که مخاطب بتواند محصولات، خدمات یا حوزه فعالیت وب سایت یا اپلیکیشن را به وضوح ببیند. در واقع رابط کاربری جذاب و روان، توجه کاربران را به خود جلب می کند و آنها را تشویق به گشت و گذار در سایت یا خرید از آن می کند. به عبارت دیگر، یک رابط کاربری خوب و جذاب می تواند خریداران بالقوه را به مشتریان واقعی تبدیل کند.

 

طراحی یو ایکس (UX):

برای یک سایت به مجموعه‌ای از اصول و مراحل طراحی اشاره دارد که با هدف ایجاد یک تجربه کاربری مناسب و بهینه برای کاربران سایت تعیین می‌شود. در زیر چند مبحث اصلی در طراحی یوایکس برای سایت ذکر شده است:

استفاده از ساختار ساده و قابل فهم : در طراحی سایت باید از ساختاری ساده و قابل فهم برای صفحات استفاده شود یو ایکس تا کاربران بتوانند به راحتی به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند. برای اطلاعات بیشتر از طراحی UI و UX سایت و تفاوت بین آن ها با کارینو بیزینس همراه باشید.

(Responsive Design) طراحی پاسخگو :

استفاده از اصول طراحی برای سایت دارای طراحی واکنش گرا می باشد. این به معنای ارائه یک تجربه راحت برای همه کاربران دستگاه‌ها و اندازه‌های صفحه نمایش است

استفاده منطقی از رنگ ها و فونت ها : در طراحی یو ایکس وب سایت باید از رنگ ها و فونت ها منطقی و مطابق با محتوای وب سایت استفاده شود تا خوانایی و درک بهتری برای کاربران ایجاد شود.

 

طراحی جریان داده ها :

طراحی ساختار و جریان اطلاعات و داده ها در سیستم  است. که این طراحی به شما کمک می کند تا بهترین راه را برای جابجایی ، ذخیره،  دستکاری و مدیریت داده ها را  تعیین کنید.

هدف اصلی طراحی جریان داده حفظ دقت و اعتبار داده ها و همچنین بهبود کارایی و بهره وری سیستم است.

در طراحی یک جریان داده،باید مراحل عملیاتی مختلفی را که داده ها از آن عبور می کنند،تعریف کنید. این شامل شناسایی منابع داده، عملیات انجام شده بر روی داده ها، انتقال داده ها بین سیستم ها و ماژول ها،ذخیره داده ها و همچنین تجزیه و تحلیل و گزارش است.

 

 

قوانین طراحی سایت

 

 

 پیاده سازی سایت

ما برای پیاده سازی وبسایت  نیاز به یک اسم مناسب (انتخاب دامنه )  و طی فرایند مراحلی داریم که برای شما عزیزان بارها در طی ابن مقاله بیان کردیم بعد از انتخاب اسم مناسب و فضایی که متناسب حجم مطالب سایت ما باشد ( هاست ) باید قالب طراحی شده که براساس نیاز های مخاطب , روانشناسی مخاطب و کاربری ساده و روان هست را برروی این فضای ( هاست )  انتخاب شده  بارگزاری کنیم تا وبسایت مدنظر که توسط طراحان , برنامه نویسان پیاده سازی شده است اجرا گردد .

نتیجه گیری

به انتهای مقاله  قوانین طراحی سایت رسیدیم , امیدواریم این مقاله کارینو بیزنس برای شما مفید بوده باشد. همانطور که در مقاله توضیح دادیم  قوانین طراحی سایت به عوامل زیادی بستگی دارد که مهم ترین آن ها هدف و مخاظبین مورد هدف  است.

شما میتوانید با تماس به کارینو یا تکمیل فرم از مشاوره رایگان کارشناسان مجموعه بهره مند شوید و بهترین تصمیم و هدف برای کسب و کار خود اتخاذ کنید

 

 

 

 

مجله نامه های مرتبط