انواع کاغذ چاپی
انواع کاغذ چاپی

انواع کاغذ چاپی

اشتراک گذاری

در این مقاله از کارینو بیزینس شما با انواع کاغذ چاپی برای انجام کلیه خدمات چاپ آشنا خواهید شد، جنس های مختلف، گرماژ (وزن های) مختلف و اینکه هر کاغذی بیشتر مناسب چاپ چه محصولاتی است. عکس کاغذهای مختلف به همراه توضیحات هریک باعث می شود به راحتی با تمامی کاغذ ها در صنعت چاپ آشنا شده و در پروژه های چاپی خود گزینه مناسبی را انتخاب کنید.

 

انواع کاغذ چاپی

برای این که بتوانیم چاپی خوب و مناسب داشته باشیم، باید نوع مناسبی از کاغذ را برای پروژه‌های چاپی خود انتخاب کنیم. کاغذها را از نظر نوع به سه دسته اصلی تقسیم می‌کنند که عبارت‌اند از:

  •  جنس
  •  اندازه
  • گرماژ
  • جنس

کاغذ‌ها جنس‌های متفاوتی دارند که هر کدام برای کار مختلفی چاپ شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. انواع کاغذ از نظر جنس عبارت‌ است از:

کاغذ گلاسه (Coated Paper)

یکی از پراستفاده ترین و کاربردی ترین انواع کاغذ چاپی در صنعت چاپ کاغذ گلاسه است. این کاغذ که همیشه یک رو یا دو روی آن لعاب دارد رنگ‌ها را به خوبی و واضح نشان می‌دهد. از این کاغذ برای چاپ طرح‌های چند رنگ و تک رنگ استفاده میکنند چون گرماژ بالا، سطح صاف و صیقلی آن موجب می‌شود کار با جلوه بصری و کیفیت بالا ارائه شود. به همین علت این کاغذ را یکی از بهترین گزینه‌ها برای انواع کارهای چاپی می‌دانند. از کاغذ گلاسه برای چاپ پوستر، کاتالوگ، بروشور، چاپ کارهای نفیس رنگی، چاپ مجله  و … استفاده می‌کنند. گرماژ کاغذ گلاسه از 90 تا 300 میباشد و در بازار عرضه میگردد.

کاغذ تحریر (Writing Paper)

کاغذهایی که برای چاپ کتاب و مجله‌، سررسید، چاپ سربرگ، برگه یادداشت و انواع پاکت مورد استفاده قرار میگیرند به کاغذ تحریر شناخته می‌شوند. این کاغذ یکی از پر استفاده ترین نوع کاغذ در بین تمام مردم جامعه است. کاغذ تحریر امکان چاپ بر روی هر دو صفحه را دارد و رنگ آن به پشت صفحه نفوذ نمی‌کند. این کاغذ نیز دارای گرماژ مختلف (70 تا 120) است اما پر مصرف‌ترین آن 70، 80، 100 گرمی می باشد.

کاغذ پشت چسب‌دار

یک سمت این نوع کاغذ به چسب آغشته شده است که با یک روکش سیلیکونی در زیر آن پوشانده شده است. بعد از چاپ ورق سیلیکونی برداشته شده و امکان چسبیدن کاغذ بر روی هر سطحی امکان دارد.

کاغذ الوان یا تحریر رنگی

این کاغذ مثل کاغذ تحریر است و تنها فرقش رنگی بودن آن میباشد. از آنجا که این نوع از انواع کاغذ چاپی دارای رنگ‌های متفاوتی است معمولا برای قابل توجه کردن چیزی مانند نسخه‌های دو و سوم چاپ فاکتور مورد استفاده میباشد. یا از کاغذ‌های الوان گرم پایین برای چاپ تراکت‌های رنگی استفاده می‌کنند. این  نوع کاغذ با گرماژ 60 تا 80 در بازار موجود است.

مقوای پشت طوسی

این نوع از انواع کاغذ چاپی همان طور که از اسمش کاملا پیداست یک روی آن دارای رنگ طوسی است و روی دیگرش سفید و کار چاپ بر روی قسمت سفید انجام میگردد. از این نوع کاغذ برای چاپ جعبه‌های بسته بندی استفاده می‌شود. این مقوا با گرماژ 200 تا 350 در بازار وجود دارد که پر استفاده ترین آن گرماژ 220 تا 250 گرم می باشد.

مقوای پشت کرم (Manilla Back)

این مدل از کاغذ یا مقوا مثل مقوای پشت طوسی است اما کیفیتش بالاتر از پشت طوسی است. این مدل کاغذ از مواد بازیافتی تولید می‌شود. بیشترین کاربرد این نوع کاغذ در بسته بندی دارو، مواد آرایشی و بهداشتی مورد این چنین است

Pvcچسب‌دار

این مدل کاغذ یا همان ورقه چسب دار از جنس PVC  است که برای چاپ برچسب مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیشتر برای کارهای که در خطر آب هستند استفاده می‌شود.

 

انواع کاغذ چاپی

 

 

کرافت (Kraft Paper)

کاغذهای کرافت رنگی متمایل به قهوه‌ای دارند زیرا از سولفات خمیر پالپ تهیه می‌شود. این کاغذ از مقاومت خوبی برخوردار است و معمولا برای بسته بندی و کارهای هنری فانتزی مورد استفاده است.

مقوای فانتزی

این نوع مقوا از بافت و رنگ‌های متنوعی برخوردار است و در ابعاد 50*70 و100*70 با گرماژ 120 تا 250 در چاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این نوع کاغذها برای چاپ کاغذ کادو، جعبه کادو، کتاب‌های درسی، کارت دعوت، کارت تبریک، کارت ویزیت و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مقوای ایندربرد

مقوایی که در وسط و مغز آن از مواد بازیافتی استفاده می‌شود و خشک و محکم هستند ایندربرد نام دارند. از این مقوا برای ساخت جعبه‌های با کیفیت بالاتری از مقوای پشت طوسیمورد  استفاده قرار میگیرد.

کاربن لس

کاغذ کاربن لس یا NCR دارای یک نوع پوسته شیمیایی است که موجب می‌شود مثل کاربن عمل کند و یک کپی از نوشته‌ها به صفحه بعدی منتقل کند. این کاغذ همان کاغذ الوان یا تحریر میباشد که بعد از تولید با یک مواد شیمیایی ترکیب می‌کنند تا حالت کاربنی و کپی پیدا کند. از این کاغذ عموما در فاکتورها استفاده می‌شود.

کاغذ سنگی

این مدل از انواع کاغذ چاپی که به تازگی تولید و عرضه می‌شود یک مدل کاغذ بازیافتی می باشد که از قطع درختان و آلودگی محیط زیست پیشگیری می‌کند. مواد تشکیل دهنده در تولید این نوع کاغذ آب و اسیدهایی همچون پودر کربنات کلسیم موجود در آهک، پلی اتیلن پر چگالی و برخی مواد افزودنی چون کوپلینگ آگنت است.

ویژگی کاغذ سنگی

• ضد آب و ضد روغن

• پاک نشدن جوهر چاپی

• مصون در برابر هجوم حشرات

• عدم تاثیر از دمای محیط

• ماندگاری بالا

انواع کاغذ چاپی بر اساس گرماژ

وزن کاغذ ، میزان ضخامت و کیفیت آن را مشخص می‌کند. در این بخش به معرفی انواع کاغذ برای چاپ بر اساس گرماژ می‌پردازیم:

• کاغذ تحریر ۷۰ گرمی: برای چاپ کتاب، استفاده در پرینتر، دفتر و… کاربرد دارد.

•  ۸۰ گرمی: پرمصرف‌ترین کاغذ برای چاپ کتاب

•   ۹۰ گرمی: چاپ کتا‌ب‌های رنگی استفاده می‌شود.

•  ۱۰۰ گرمی: از این کاغذ برای بروشور چند لتی و پمفلت بیشتر استفاده می‌شود.

•  کاغذ گلاسه ۹۰ گرمی: مناسب برای بروشورهای با تعداد صفحات بالا.

•    ۱۱۵ گرمی: مناسب برای بروشورهای با کیفیت بالا و ضخامت کم.

•   گلاسه ۱۳۵ گرمی: مناسب برای کاتالوگ‌ها و بروشورهای کتابچه‌ای است.

• گلاسه ۱۵۰ گرمی: مناسب برای پوستر، فلایر، بروشور، ساخت پاکت و…

• مقوای گلاسه ۲۰۰ – ۲۵۰ – ۳۰۰ گرمی: مناسب برای جلد کتاب  و فولدرها، کاتالوگ تبلیغاتی دو لتی، بسته بندی و…

انواع کاغذ چاپ بر اساس اندازه (سایز)

کاغذ ها معمولا به دو شکل رول و شیت (کاغذهای برش خورده در ابعاد استاندارد بین‌المللی کاغذ) مورد کاربرد قرار می‌گیرند. از کاغذ‌های شیت معمولا در بازار استفاده می‌شود. پر مصرف‌ترین کاغذ از نظر  ابعاد ۷۰×۱۰۰ (۴.۵ورقی)، ۷۰×۵۰ (۲ورقی)، ۹۰×۶۰ (۳ ورقی) هستند (برای اطلاعات بیشتر در مورد ابعاد استاندارد کاغذ به اینجا مراجعه کنید).

GSM چیست؟

ممکن است اصطلاح GSM را در رابطه با کاغذ دیده باشید و تعجب کنید که معنی آن چیست. جی اس ام در واقع مخفف «گرم بر متر مربع» میباشد و به وزن یک تکه کاغذ اشاره دارد. کاغذ با تعداد GSM بیشتر سنگین‌تر است، در حالی که کاغذ با GSM کمتر سبک‌تر است.

جمع‌بندی

در این مطلب در مورد انواع کاغذ چاپی صحبت کردیم و مشخص کردیم که انواع کاغذ چاپ در چه کارهایی کاربرد دارند و برای چاپ باید از کاغذ مناسب با کاری که می‌خواهیم انجام دهیم استفاده کنیم. برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع کاغذ برای چاپ می‌توانید با کارشناسان کارینو بیزنس تماس بگیرید.

مجله نامه های مرتبط